Sport to zdrowie- to wyrażenie słyszymy bezustannie. Sport poprawia kondycję, wydolność organizmu, a nawet ma wpływ na odporność. Dodatkowo polepsza nasz wygląd poprzez rzeźbienie sylwetki i sprawia że następuje stopniowa redukcja wagi. Co jednak z osobami, które cierpią na nadciśnienie? Czy mogą uprawiać sporty? Jeżeli tak, to jakie?

Masz nadciśnienie- nie rezygnuj ze sportu!
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Czynnikami predysponującymi są m. in. otyłość, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta i uwarunkowania genetyczne. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do bardzo poważnych chorób układu krążenia. Jako profilaktykę ale również nieodzowne elementy leczenia nadciśnienia, to głównie zmiana diety oraz aktywność fizyczna! Sport przy nadciśnieniu nie jest zabroniony lecz wręcz wskazany!

Czy e-sport jest naprawdę sportem?

Jaki sport uprawiać przy nadciśnieniu?
Wiele osób cierpiących na nadciśnienie zadaje sobie pytania typu: bieganie a nadciśnienie – czy mogę bezpiecznie połączyć te dwie sprawy? Czy mogę pójść na basen? Jaki sport będzie dla mnie najlepszy?
Aby zapobiegać lub leczyć choroby układu krążenia, najlepsza jest taka aktywność, która angażuje całe ciało, nie powodując przy tym zbytniego obciążenia. Doskonale sprawdzi się tutaj pływanie, bieganie, nordic walking lub marsz. Ważne aby ćwiczyć regularnie i z głową. Jeżeli dopiero zaczynamy biegać, to nie startujmy od razu w maratonie. Nową aktywność należy wprowadzać powoli, stopniowo zwiększając wysiłek. Wtedy organizm będzie miał szansę na adaptację, a my się nie zniechęcimy.

Bezpieczeństwo
Teoretycznie każdy, zanim zacznie uprawiać jakikolwiek sport, powinien skonsultować się z lekarzem. Również osoby z nadciśnieniem, aby mieć pewność, że wybrana przez nich aktywność jest dla nich bezpieczna, powinny udać się na wizytę do przychodni. Lekarz podpowie jaki rodzaj sportu i w jakim natężeniu będzie dla nich korzystny.
Nadciśnienie nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie, rozsądne uprawianie sportu może bardzo pomóc w walce z nadciśnieniem!